Skip to content

11 Prescott RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 30, 1983

Property Information

Block319.10
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage5,246
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,100
20%
Improvement Value:$149,000
80%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,341+2.8%
2024$21,731+3.3%
2023$21,037+0.2%
2022$21,005+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft5,246DeedBook 32820, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1978