Skip to content

15 Prescott RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 29, 1998

Property Information

Block319.10
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,330
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,600
30%
Improvement Value:$90,700
70%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,643+2.8%
2024$15,215+3.3%
2023$14,729+0.2%
2022$14,707+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft3,330DeedBook 4481, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1978