Skip to content

19 Constitution CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Mar 19, 2020

Property Information

Block319.10
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,856
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,500
30%
Improvement Value:$99,200
70%
Total Assessment$142,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,131+2.8%
2024$16,663+3.3%
2023$16,131+0.2%
2022$16,107+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

DeedBook 17838, Page 852

Property Sale

Sale
$298,000

To:

DeedBook 4300, Page 670

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 32430, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1979