Skip to content

2 Pinehill CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2013

Last Sale Price
$729,530
Last Sale Date
Jul 22, 2013

Property Information

Block319.15
Lot58
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,997
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
25%
Improvement Value:$137,700
75%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,173+2.8%
2024$21,567+3.3%
2023$20,878+4.4%
2022$19,989+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$729,530

From:

To:

Sq Ft2,997DeedBook 6481, Page 512NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 6438, Page 198Recorded3/21/2013