Skip to content

10 Guernsey LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 7, 2010

Property Information

Block319.16
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4101

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,388
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,700
27%
Improvement Value:$88,900
73%
Total Assessment$122,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,718+2.8%
2024$14,316+3.3%
2023$13,859+0.2%
2022$13,838+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,388DeedBook 6148, Page 677

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 4626, Page 8

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 29640, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1973