Skip to content

2 Buckingham DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1996

Last Sale Price
$380,375
Last Sale Date
Dec 12, 1996

Property Information

Block319.20
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4302

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,830
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,000
25%
Improvement Value:$131,400
75%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,937+2.8%
2024$20,365+3.3%
2023$19,714+0.2%
2022$19,685+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,375

To:

Sq Ft2,830DeedBook 4376, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 1996