Skip to content

8 Buckingham DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2002

Last Sale Price
$589,900
Last Sale Date
Jan 11, 2002

Property Information

Block319.20
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4302

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 3BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,458
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,800
23%
Improvement Value:$143,400
77%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,353+2.8%
2024$21,743+3.3%
2023$21,048+0.2%
2022$21,016+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$589,900

To:

Sq Ft3,458DeedBook 5009, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 2002