Skip to content

22 Buckingham DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2000

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jul 24, 2018

Property Information

Block319.20
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4302

Building Details

Building Class12
DescriptionCUSTOM COL 3AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,668
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
25%
Improvement Value:$176,400
75%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,116+2.8%
2024$27,348+6.0%
2023$25,796+0.2%
2022$25,757+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

To:

Sq Ft3,668DeedBook 17255, Page 464

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 6238, Page 453

Property Sale

Sale
$875,353
DeedBook 4853, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 2000