Skip to content

24 Buckingham DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1999

Last Sale Price
$1,203,000
Last Sale Date
May 13, 2023

Property Information

Block319.20
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4302

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,900
31%
Improvement Value:$130,100
69%
Total Assessment$188,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,569+2.8%
2024$21,953+3.3%
2023$21,252+0.2%
2022$21,220+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,203,000

To:

DeedBook 19219, Page 252

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft3,920DeedBook 6955, Page 704Recorded3/24/2017

Property Sale

Sale
$640,825

To:

DeedBook 4717, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1999