Skip to content

40 Buckingham DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2001

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Aug 24, 2015

Property Information

Block319.20
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4302

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,668
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
22%
Improvement Value:$187,400
78%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,692+2.8%
2024$27,908+3.3%
2023$27,017+1.6%
2022$26,592+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

To:

Sq Ft4,668DeedBook 6732, Page 685

Property Sale

Sale
$760,000
DeedBook 5000, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$436,800
DeedBook 4839, Page 149