Skip to content

5 Jason DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jun 20, 2018

Property Information

Block319.20
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4302

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,384
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
19%
Improvement Value:$146,100
81%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,741+2.8%
2024$21,147+3.3%
2023$20,472+0.2%
2022$20,441+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft3,384DeedBook 17220, Page 1809

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 3735, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1988