Skip to content

9 Winchester DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2000

Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block319.20
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4302

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,176
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,300
25%
Improvement Value:$150,700
75%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,010+2.8%
2024$23,354+3.3%
2023$22,608+0.2%
2022$22,574+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$816,750

To:

Sq Ft4,176DeedBook 18222, Page 1628Recorded1/8/2021

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 4810, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 2000