Skip to content

9 Jason DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jul 11, 2007

Property Information

Block319.20
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4302

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,430
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$104,900
75%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,795+2.8%
2024$16,336+3.3%
2023$15,814+0.2%
2022$15,791+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

Sq Ft2,430DeedBook 5943, Page 404

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3769, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1988