Skip to content

3 Buckingham DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1998

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block319.23
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4302

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,004
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,300
22%
Improvement Value:$157,900
78%
Total Assessment$201,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,154+2.8%
2024$23,494+3.3%
2023$22,744+0.2%
2022$22,709+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$787,500

From:

To:

Sq Ft4,004DeedBook 17270, Page 1356Recorded8/17/2018

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4485, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1998