Skip to content

5 Buckingham DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 14, 1998

Property Information

Block319.23
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4302

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,124
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,800
24%
Improvement Value:$135,600
76%
Total Assessment$178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,417+2.8%
2024$20,832+3.3%
2023$20,166+0.2%
2022$20,136+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,124DeedBook 4473, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1997