Skip to content

17 Buckingham DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2000

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block319.24
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4302

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,914
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
23%
Improvement Value:$148,500
77%
Total Assessment$193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,230+15.1%
2024$20,178+3.3%
2023$19,533+0.2%
2022$19,504+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,914DeedBook 5973, Page 6

Property Sale

Sale
$454,900
DeedBook 4812, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 2000