Skip to content

15 Civic Center Dr(Block 319 Lot 10.16)East Brunswick, NJ 08816

Built 1982
Apartment

Last Sale Price
$97,761,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block319
Lot10.16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4100

Building Details

Building Class10
DescriptionAPT 410 UNITS
Dwellings1
ZoningO1
Sq Footage---
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
18%
Improvement Value:$412,000
82%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60,025+2.8%
2024$58,385+3.3%
2023$56,520+25.2%
2022$45,148+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$97,761,000

To:

DeedBook 18638, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1982