Skip to content

555 Cranbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$1,071,429
Last Sale Date
Nov 4, 2008

Property Information

Block319
Lot12.08
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4100

Building Details

Building Class10
DescriptionBANK
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage10,657
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
30%
Improvement Value:$420,000
70%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$72,030-22.9%
2024$93,416+3.3%
2023$90,432+0.2%
2022$90,296+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,071,429

From:

To:

Sq Ft10,657DeedBook 6013, Page 745NU CodeAffiliated entity (3)Recorded12/22/2008

Property Built

Built

Year Built: 1970