Skip to content

4 Cornwall DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977
Commercial

Last Sale Price
$2,775,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block319
Lot30.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4304

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage22,344
Acreage1.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
12%
Improvement Value:$639,600
88%
Total Assessment$729,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$87,588+2.8%
2024$85,195+3.3%
2023$82,474+0.2%
2022$82,350+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,775,000

To:

Sq Ft22,344DeedBook 6814, Page 161

Property Sale

Sale
$2,900,000

From:

To:

DeedBook 6211, Page 753Recorded12/6/2010

Property Sale

Sale
$2,425,000

From:

To:

Sq Ft22,344DeedBook 5527, Page 762Recorded8/2/2005

Property Built

Built

Year Built: 1977