Skip to content

1 Brier Hill Ct C(Unit C0016)East Brunswick, NJ 08816

Built 1979
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block319
Lot32
QualifierC0016
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4304

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage920
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,300
24%
Improvement Value:$19,600
76%
Total Assessment$25,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,109+2.8%
2024$3,024+3.3%
2023$2,928+0.2%
2022$2,923+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft920DeedBook 18880, Page 1759Recorded3/31/2022

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft920DeedBook 5594, Page 252

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft920

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft920

Property Built

Built

Year Built: 1979