Skip to content

8 Cornwall DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978
Commercial

Last Sale Price
$4,407,500
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block319
Lot33.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4304

Building Details

Building Class10
DescriptionSPORTS COMPLEX
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage---
Acreage2.89

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,100
23%
Improvement Value:$435,900
77%
Total Assessment$566,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$67,948+2.8%
2024$66,092+3.3%
2023$63,981+0.2%
2022$63,884+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,407,500

To:

Sq Ft50,000DeedBook 18877, Page 867Recorded3/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1978