Skip to content

577 Cranbury Rd Ste C-3East Brunswick, NJ 08816

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block319
Lot38
QualifierC0016
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4303

Building Details

Building Class10
DescriptionMED OFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage846
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
19%
Improvement Value:$38,400
81%
Total Assessment$47,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,690+2.8%
2024$5,535+3.3%
2023$5,358+0.2%
2022$5,350+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft846DeedBook 18701, Page 1Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$77,000

To:

Sq Ft846

Property Built

Built

Year Built: 1985