Skip to content

270 Dunhams Corner RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Nov 27, 2002

Property Information

Block320.01
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,789
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,900
32%
Improvement Value:$81,800
68%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,812+3.1%
2024$14,366+3.4%
2023$13,896+0.1%
2022$13,887+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000

To:

Sq Ft1,789DeedBook 5129, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1960