Skip to content

12 Sussex RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block320.01
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,977
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
35%
Improvement Value:$65,600
65%
Total Assessment$100,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,346+3.1%
2024$11,973+3.4%
2023$11,582+0.1%
2022$11,574+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 19778, Page 267

Property Sale

Sale
$185,000

To:

DeedBook 4063, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1960