Skip to content

6 Sussex RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$146,500
Last Sale Date
Jun 16, 1986

Property Information

Block320.01
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,342
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$94,600
73%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,905+3.1%
2024$15,425+3.4%
2023$14,921+0.1%
2022$14,910+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$146,500

To:

Sq Ft3,342

Property Built

Built

Year Built: 1960