Skip to content

2 Sussex RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Sep 15, 1986

Property Information

Block320.01
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,226
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,100
32%
Improvement Value:$81,300
68%
Total Assessment$120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,775+3.1%
2024$14,330+3.4%
2023$13,862+0.1%
2022$13,852+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500

To:

Sq Ft2,226

Property Built

Built

Year Built: 1970