Skip to content

272 Dunhams Corner RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 14, 2001

Property Information

Block320.01
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,977
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,100
40%
Improvement Value:$50,200
60%
Total Assessment$83,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,223+3.1%
2024$9,914+3.4%
2023$9,590+0.1%
2022$9,584+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,977DeedBook 4957, Page 400

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 3956, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1960