Skip to content

179 Fern RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2026

Property Information

Block320.01
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,340
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
31%
Improvement Value:$79,100
69%
Total Assessment$114,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,002+3.1%
2024$13,580+3.4%
2023$13,136+0.1%
2022$13,127+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$482,000

To:

Sq Ft2,340DeedBook 17577, Page 1419

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 4352, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1968