Skip to content

147 Fern RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block320.02
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,526
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
31%
Improvement Value:$90,200
69%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,040+3.1%
2024$15,556+3.4%
2023$15,047+0.1%
2022$15,037+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

DeedBook 18430, Page 269

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,526DeedBook 18430, Page 269Recorded5/4/2021

Property Sale

Sale
$270,000

To:

DeedBook 3654, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1966