Skip to content

3 Federal RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block320.02
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,584
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,300
27%
Improvement Value:$94,200
73%
Total Assessment$128,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,770+3.1%
2024$15,294+3.4%
2023$14,794+0.1%
2022$14,784+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,584DeedBook 5960, Page 411Recorded7/1/2008

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4012, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1969