Skip to content

4 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$521,000
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block320.02
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,427
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
29%
Improvement Value:$81,500
71%
Total Assessment$114,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,088+3.1%
2024$13,664+3.4%
2023$13,217+0.1%
2022$13,208+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$521,000

To:

DeedBook 18102, Page 1294

Property Sale

Sale
$492,500

From:

To:

Sq Ft2,427DeedBook 5346, Page 558Recorded7/6/2004

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 28610, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1968