Skip to content

14 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block320.02
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,566
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,300
29%
Improvement Value:$87,400
71%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,058+3.1%
2024$14,604+3.4%
2023$14,126+0.1%
2022$14,117+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

DeedBook 18655, Page 1295

Property Built

Built

Year Built: 1970