Skip to content

155 Fern RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 10, 2015

Property Information

Block320.02
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,764
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$94,700
73%
Total Assessment$129,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,917+3.1%
2024$15,437+9.4%
2023$14,115+0.1%
2022$14,105+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 6738, Page 286Recorded9/30/2015

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 5870, Page 504Recorded9/18/2007

Property Sale

Sale
$350,500
DeedBook 5144, Page 119

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4107, Page 232

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3944, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1967