Skip to content

153 Fern RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 23, 2016

Property Information

Block320.02
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,370
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
29%
Improvement Value:$85,200
71%
Total Assessment$120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,751+3.1%
2024$14,306+3.4%
2023$13,839+0.1%
2022$13,829+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,370DeedBook 6855, Page 843

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 29450, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1966