Skip to content

137 Fern RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1966

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Mar 3, 2014

Property Information

Block320.03
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,504
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,700
30%
Improvement Value:$94,900
70%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,641+3.1%
2024$16,139+3.4%
2023$15,612+0.1%
2022$15,601+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft2,504DeedBook 6553, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1966