Skip to content

80 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 28, 1983

Property Information

Block320.03
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,178
Acreage0.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,000
36%
Improvement Value:$94,200
64%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,531+3.1%
2024$17,972+3.4%
2023$17,385+0.1%
2022$17,373+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$275,000

To:

Sq Ft4,178

Property Built

Built

Year Built: 1968