Skip to content

4 Patriot CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block320.03
Lot22.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4002

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,274
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,900
20%
Improvement Value:$146,400
80%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,495+3.1%
2024$21,816+19.7%
2023$18,225+0.1%
2022$18,212+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000

To:

DeedBook 18890, Page 774

Property Sale

Sale
$282,000

To:

DeedBook 3997, Page 309

Property Sale

Sale
$282,500

To:

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 3695, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1974