Skip to content

46 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2018

Property Information

Block320.04
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,327
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
25%
Improvement Value:$116,100
75%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,936+3.1%
2024$18,365+3.4%
2023$17,765+0.1%
2022$17,752+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970