Skip to content

48 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block320.04
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,555
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
27%
Improvement Value:$98,900
73%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,629+3.1%
2024$16,127+3.4%
2023$15,600+0.1%
2022$15,589+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,555DeedBook 7008, Page 869

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 3847, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1971