Skip to content

96 Tall Oaks DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block320.04
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,305
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,400
25%
Improvement Value:$117,400
75%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,120+3.1%
2024$18,543+3.4%
2023$17,937+0.1%
2022$17,925+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 18534, Page 1651

Property Sale

Sale
$718,000

From:

To:

Sq Ft3,305DeedBook 5862, Page 562Recorded8/29/2007

Property Sale

Sale
$422,500

To:

DeedBook 4850, Page 556

Property Sale

Sale
$174,500

Property Built

Built

Year Built: 1969