Skip to content

16 Valley Forge DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block320.04
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4003

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,856
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
34%
Improvement Value:$65,000
66%
Total Assessment$99,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,149+3.1%
2024$11,783+3.4%
2023$11,398+0.1%
2022$11,390+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971