Skip to content

296 Dunhams Corner RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$497,500
Last Sale Date
Jul 25, 2005

Property Information

Block320.04
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,350
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
30%
Improvement Value:$85,900
70%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,033+3.1%
2024$14,580+3.4%
2023$14,103+0.1%
2022$14,094+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$497,500

To:

Sq Ft2,350DeedBook 5532, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1971