Skip to content

1 Williamsburg CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
Nov 14, 2002

Property Information

Block320.04
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,350
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,700
31%
Improvement Value:$83,500
69%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,874+3.1%
2024$14,425+3.4%
2023$13,954+0.1%
2022$13,944+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$382,000

To:

Sq Ft2,350DeedBook 5147, Page 365

Property Sale

Sale
$367,500
DeedBook 4929, Page 210

Property Sale

Sale
$274,500
DeedBook 4439, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1971