Skip to content

14 Williamsburg CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Apr 9, 2024

Property Information

Block320.04
Lot44
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,496
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,700
23%
Improvement Value:$122,800
77%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,574+40.2%
2024$13,961+3.4%
2023$13,505+3.9%
2022$12,995+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$870,000

To:

DeedBook 19439, Page 296

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,496DeedBook 19329, Page 351Recorded10/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1972