Skip to content

3 Revere CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2023

Property Information

Block320.04
Lot46
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,971
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,700
33%
Improvement Value:$78,900
67%
Total Assessment$117,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,432+7.1%
2024$13,473-3.1%
2023$13,908+0.1%
2022$13,898+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$407,500

To:

DeedBook 4990, Page 190

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 3752, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1971