Skip to content

30 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Oct 28, 1983

Property Information

Block320.04
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,452
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
31%
Improvement Value:$77,100
69%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,634+3.1%
2024$13,223+3.4%
2023$12,791+0.1%
2022$12,782-12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft2,452

Property Built

Built

Year Built: 1969