Skip to content

2 Pilgrim RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$356,500
Last Sale Date
May 8, 2001

Property Information

Block320.05
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,408
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
25%
Improvement Value:$104,800
75%
Total Assessment$140,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,242+3.1%
2024$16,722+3.4%
2023$16,176+0.1%
2022$16,165+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$356,500

To:

Sq Ft2,408DeedBook 4910, Page 298

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 29790, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1970