Skip to content

3 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$536,000
Last Sale Date
Feb 25, 2008

Property Information

Block320.05
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,348
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
26%
Improvement Value:$100,200
74%
Total Assessment$135,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,678+3.1%
2024$16,175+3.4%
2023$15,646+0.1%
2022$15,635+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$536,000

To:

Sq Ft2,348DeedBook 5924, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1969