Skip to content

12 Pilgrim RunEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block320.05
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,418
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
25%
Improvement Value:$98,300
75%
Total Assessment$130,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,027+3.1%
2024$15,544+3.4%
2023$15,036+0.1%
2022$15,026+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

DeedBook 18051, Page 1312

Property Built

Built

Year Built: 1970