Skip to content

23 Independence DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block320.05
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page4001

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,521
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,900
23%
Improvement Value:$107,600
77%
Total Assessment$140,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,242+3.1%
2024$16,722+3.4%
2023$16,176+4.1%
2022$15,532+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,521DeedBook 18196, Page 1693

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 4285, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1969